Tahtakuşlar köy muhtarı hasan bozkurt söyleşi

Tahtakuşlar köy muhtarı hasan bozkurt söyleşi

Tahtakuşlar köy muhtarı hasan bozkurt söyleşi

Tahtakuşlar köy muhtarı hasan bozkurt söyleşi.Gökte ararken yerde bulduk O’nu. Tahtakuşlar’a görüşme için gitmeyi planlarken Edremit’te karşılaştık Bozkurt ile ve sohbeti burada gerçekleştirdik. Muhtarımızdan söz aldık bir gün de bize köyünü gezdirecek. Geçmişi ve şimdisi ile köy, köydeki sorunlar vb. hakkında bizi bilgilendirdi. Görüşmeyi aktarırken yaptığımız yanlışlar veya bizden kaynaklanan yanlış bilgilendirme için baştan affınızı rica ederiz.

köy muhtarı hasan bozkurt söyleşi
Tahtakuşlar köy muhtarı hasan bozkurt söyleşi

HASAN BOZKURT KİMDİR?

1962 yılında Tahtakuşlar’da doğan Hasan Bozkurt, ilkokulu köy ilkokulunda okumuş. O zaman çoğu köy ilkokulundaki uygulamaya benzer şekilde 1-2-3.sınıflar bir arada, 4-5. Sınıflar bir arada okurmuş. Taşımalı sisteme geçilmesi ile köy ilkokulu kapatılmış. Edremit Lisesi Orta Kısmı bitiren Bozkurt, Edremit Lisesi 2. Sınıfta iken eğitimi bırakmış. Sorun yaşadığı bir ders Fransızca imiş, ayrılmasında ana sebeplerden biriymiş. Çalışma hayatı tarımsal işlerde, orman işletmesinde geçici işçilik ağırlıklı olmuş; şu an emekli. Kendi tanımlaması ile köyün üç “aktif” dedesinden biri…

MUHTAR OLARAK BOZKURT

2004-2009 dönemi muhtarı İbrahim Kocabıyık’tan sonra 2009’da muhtarlığa seçilen Bozkurt’un bu üçüncü dönemi. Bozkurt son seçimde 1.180 seçmenin 880 kadarının sandığa gittiğini bunların 477’sinin oyunu aldığını belirtiyor. Köy seçmeni deyince aklınıza sadece bildiğiniz Tahtakuşlar’da yaşayan Türkmen seçmen gelmesin, bir de “sahil bölümünde” yaşayan seçmenler var. Örneğin son seçimde sandığa giden seçmenlerin aşağı yukarı yarısı Tahtakuşlar Türkmeni, diğer yarısı da sahil bölümü yaşayanlarmış. Bu nedenle, Tahtakuşlar’da muhtar olabilmek için sadece köyde Türkmen oylara dönük çalışmak yeterli değil; sahil bölümünde yaşayan farklı talepleri olan kitleye de uygun politikalar vaat etmeniz gerekiyor. Örneğin açılmamış yollar, yürüyüş yolları, numarataj gibi sorunlar sahil kısmını ilgilendiriyor. “Sahil oyları” kavramı ( ki muhtar adayı bu kitleye de dönük çalışmalı) Çamlıbel, Narlı, Avcılar ve Tahtakuşlar ile alakalı Muhtar Bozkurt’a göre. “Örneğin Doyran muhtar adayı için bir sahil oyları sorunsalı yok” diyor Bozkurt
Köyde Kar, Kocabıyık, Hünkar, Kahyaoğlu, Bozkurt, Çetin, Öz, Topaloğlu gibi soyadların bir etkinliğe sahip olduğunu belirtiyor. Zamanla soyad veya sülale muhtarlık seçimlerinde etkinliğini yitirse de bu etki tamamen yok olmamış. Osmanlı Döneminde atama usulü muhtarlar varmış. 1926dan itibaren atama usulü ile devam edilmiş, 1940lardan itibaren seçimli dönem başlamış

COĞRAFİ SINIRLARIYLA TAHTAKUŞLAR

Bozkurt’tan aldığımız bilgiye göre, Tahtakuşlar Köyü coğrafi olarak, Kuruçay Deresi ve Manastır Deresi arasında kalıyor. En son köy evinden 200 metre kadar yukarı çıkınca Milli Park başlıyor, Tahtakuşlar bitiyor. Ankara Belediye Kampı ve Heramis Tatil Köyü Tahtakuşlar sınırları içinde. Manastır Han Otel de köy sınırları içinde. Çok ilginç bilgi verelim: Alibey Kudar Etnografya Galerisi ve Köy Mezarlığı Çamlıbel köy sınırları içersinde. Mezarlık Çamlıbel sınırları içinde olmasına rağmen, tapusu Tahtakuşlar Muhtarlığında imiş, ancak malum 2012 Büyükşehir kanunu ile Belediye’ye geçmiş durumda.


NÜFUS-EKONOMİ VE TARİHİ İLE TAHTAKUŞLAR


Tahtakuşlar köy muhtarı hasan bozkurt söyleşi Muhtar Bozkurt’tan aldığımız bilgiye göre, Köyde ( Bunu isterseniz Türkmen Köyü Tahtakuşlar olarak tanımlayalım) 180 hanede 600 kişi yaşıyor. Kadınların sayısı erkeklerden 25-30 kadar fazla imiş. Gittikçe yaşlanan bir nüfustan bahsedebiliriz. Doğum yeni kuşaklarla azalıyor. Örneğin Bozkurt’un babası 8 kardeşmiş, annesi 4’ü ölmüş de dersek 14 kardeşmiş. Bozkurt ‘un bir kardeşi var. Yeni kuşaklarda çocuk sayısı azalıyor.

Köyün en yaşlısı 92 yaşında bir bayan. Bu arada sahilde Türkmen olmayan 1500 kişiden ibaret “Aşağıdakiler “ grubundan bahsedebiliriz. Köyün yaşayanlarının temel gelir kaynakları emekli maaşı, zeytincilik , turizm (az sayıda hane), ( Ali Bey Kudar Müzesi işletmecisi olan Kudar Ailesi gibi) az sayıda esnaf olarak özetlenebilir. Hayvancılık ve orman işçiliğinin zeminin Milli Park ile ortadan kalktığını belirtmiştik. Köydeki 5200 dönüm arazinin 4400 dönümü tarımsal alan, 800 dönüm kadarı imara açık alan. Kendi gözlemlerimiz köyde istisnalar hariç fakirliğin olmadığı yönünde.

Tahtakuşlar köy muhtarı hasan bozkurt söyleşide konuştuk Çevre köylerde de olduğu gibi sahildeki arsalara karşılık alınan evler bir refah getirmiş; zeytin alanlarının sınırlılığından Burhaniye gibi yerlerde zeytinlik alanlar da dikkat çekiyor. Tarih konusuna doğrusu girmekten imtina ediyoruz. Bizde de karmaşa yaratan muhtelif bilgi kaynakları olduğunu, okuyuculara yanlış bilgilendirme yapmaktan çekindiğimizi belirtelim. Örneğin, Fatih ‘in İstanbul Fetih planları ile alakalı olarak Türkmenleri bölgeye Doğu Toroslar’dan getirdiği bilgisi dolaşıyor. Türkmenlerin 1300li yıllarda geldikleri tezi de var…

BÖLGEMİZİN TÜRKMEN KÖYLERİ ve TAHTAKUŞLAR

9 Türkmen Köyünden bahsediliyor. Bazılarımız aşağıda belirtilen 9 köyden 8’ini sayar 1’ini unutur ve 9. Olarak Burhaniye sınırları içindeki bir köyü sayar. Muhtarımızdan 9 köyü aktaralım: Doyran-Arıtaşı-Kavlaklar-Yassıçalı ( Güre Merkez Mahallesine bağlı)- Kızılçukur ( Avcılar’a bağlı), Tahtakuşlar, Mehmetalan, Çamcı ve Hacı Arslanlar. Çanakkale, Burhaniye, Bergama köyleri gibi bölgemiz köyleri İzmir-Narlıdere Yanyatır Ocağı’na bağlı. Narlıdere Cem Evi şimdi bir kültür evine dönüşmüş durumda. Bu acaba bu ocağın bir bağlamda işlevini yitirmesi anlamına geliyor mu? Narlıdere Cem Evi’ni ( ziyaret ettiğimizde Kültür Evi olmuştu ) ziyaret ettiğimizde bölgemiz Türkmenlerinin bu ocağa bağlı olduğu bilgisini de almıştık; ancak yanlış bilgilendirmeler de karşımıza çıkmıyor değil. Bölge Türkmenlerinin Bayındır’da bir ocağa bağlı olduğu bilgisi bile ulaştı.

2012 BÜYÜKŞEHİR KANUNU’NUN KÖYE VE MUHTARLIK KURUMUNA VURDUĞU DARBELER

“2012 Büyükşehir Kanunu ile Muhtar az yetkili-bol sorumluluklu kişilere dönüştürdü bizi; elimizdeki mühürün gücü epey düştü. İkamet, adres bildirimi, tapu düzeltmelerinde evraklara mühür gibi birkaç işlevle sınırlanmış durumdayız” diyor. “2012 Büyükşsehir Kanunu ile birden fakirleştik. 800 metrekarelik okul binamız, 6 dönüm zeytinliğimiz, 40 metrekarelik muhtarlık binamız, 200 metrekarelik köy meydan alanı bizden çıktı. Denize sıfır araziler Büyükşehire bağlandı… Köye ait taşınmaz olan 1 otobüs de elimizden çıktı.” Büyükşehir Kanunu’nu Bozkurt kendi bakışıyla şöyle yorumluyor, mutabık kalırsınız veya kalmazsınız “Büyükşehir Kanunu Türkiye’nin üniter yapısına aykırıdır, 30 tane devlet oluştu gibi”

İMAR SORUNU

Bozkurt, Köyün karşılaştığı önemli sorunlardan birinin İmar olduğunu belirtiyor. Daha önce Bayındırlık Bakanlığı uygulamalarına bağlı olarak Köy İhtiyar Heyetinin kararları ile gerçekleşen imar uygulamalarında, şimdi muhtarlık insiyatifi kaybetmiş durumda. Köy evleri ile bağlantılı arazilerin dışındaki araziler zeytinlik arazisi, bunlara kanunen tarımsal amaçlı zeytin depoları vb.inşa dilmesi gerekirken, iş zıvanadan çıkmış durumda, restoran ve otellerin yapılmasına göz yumulacak bir durum oluşmaya başlamış.

Muhtar Bozkurt, bu bağlamda okul binası gibi ( muhtarlık mülkiyetinden çıkan) binaların turizme kazandırılabileceğini belirtiyor. Örneğin okul binasında standlar açılabilir, el işleri satılabilirmiş; okul binası yanındaki bina bir misafirhaneye dönüştürülebilirmiş. Şu an köyde bir konaklama tesisi var;” Yeni konaklama tesislerinin açılması, turizmin gelişmesi köy kültürünü olumsuz etkiler mi; hatta köy içinde böyle düşünenler olabilir “ sorumuzu Bozkurt ” Kültür insanın içindedir, korumayı bildikten sonra sorun olmaz” diye cevaplıyor ve gelişen turizmin sorun oluşturmayacağı düşüncesinde..


“MİLLİ PARK BİZİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Milli Park oluşumunun Köy yaşamını olumsuz etkilemesini şöyle açıklıyor Bozkurt : “ 719 yıldır geleneğimiz olan zirvede konaklama konusunda 10 gün konaklama hakkımız bile çok net değil. 1993’de Milli Park ilanı 2003’de tam uygulamayı getirdi; milli park orman işçiliği ve hayvancılığı bitirdi. Önceden dağdan odun ihtiyacımızı karşılardık, 100-150 keçiyi dağa salardık. Özetle orman işçiliği ve hayvancılık bizim için öldü.” diyor Bozkurt. Milli Parkın hayvancılık ve orman işçiliğini öldürmesi durumu Tahtakuşlar, Kavlaklar, Arıtaşı, Avcılar, Kızılkeçili, Güre, Beyoba, Pınarbaşı ve (kısmen) Mehmetalan için geçerli Bozkurt’a göre.

MEZARLIK SORUNU

Mezarlıklar Türkmen kültürünün ana unsurlarından biri. Net olarak “Türkmen Mezarlığının diğer grupları dışta tutması gerekir. Bu bir ırkçılık veya küçük görme vb. değildir. Bizim köy mezarlığımızda buna az sayıda istisna var. Biri Ali Ekber Çiçek, diğeri çalışmak için köy muhitinde bulunup ta vefat eden iki Ankaralı işçi. Bunlardan başka Türkmen dışı gömü bulamazsınız”.

“Peki Tahtakuşlar sınırlarında yaşamaktayken burada vefat eden , ve geldiği yere nakli yapılamayacak veya illa ki bu köyde gömülmek isteyenleri ne yapacağız? “ sorumuza Bozkurt şu cevabı veriyor “ Biz kendi Türkmen mezarlığımızın dışında sınırlarımızda bir mezarlık oluşturulmasına karşı değiliz.

Tabii ki bu konuda vicdanlı olmalıyız. Her köyde ayrı bir mezarlık çözümünden başka Doyran-Arıtaşı-Kavlaklar-Tahtakuşlara ait ortak bir Türkmen Olmayanlar Mezarlığı oluşturulabilir.” Bu çözüme Türkmen dışı Anadolu Alevilerin dahil olduğunu da belirtelim.


BÜYÜKŞEHİR KANUNU KÖY GELİRLERİNİ DE GÖTÜRDÜ

Bozkurt Büyükşehir Kanunu’nun köyün gelirlerini de yok ettiğini belirtiyor. Örneğin Manastır Han gibi bir otelin su sağlanmasından gelirimiz vardı. Bu gelir kaynağı gitti.

“KÖY YOLU ARAZİSİNİ BİLE CEBİMİZDEN

ÖDEDİK” Köye giden yol 1967’de açılmış. “Köye giden yolun arazi bedelini köy olarak ödedik. O zaman Adalet Partisi Hükümeti vardı. İş makinelerini devlet verdi. Mazot parasını bize ödetti” diyor Bozkurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.